Bellevue School District
BSD
Last updated:
11/2/2022 10:58 am
Calendar
Sign In
More
close
Today
Jan
11-17
th
2015
Year
Month
Week
Day
List
Year
Month
Day
List
Week
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
11
Set con. up stage half
8:00a
Bellevue Presbyterian Church
8:00a
Disciple Community Church
9:00a
Gurukul Indian School
9:30a
Rain City Church
12:00p
All School Dance Clean Up
12:30p
NW Volleyball
3:00p
Robotics Team
6:00p
Eastside Volleyball Academy
12
Set con. up stage half
6:30a
FBA
7:00a
Snow Consulting Ski Storage
7:15a
Maintenance Leads Meeting
7:30a
Book Club
7:30a
MEC Training
7:45a
Math Olympiad Graders
7:45a
Math Olympiad Practice
8:00a
250A SPECIAL EDUC BEHAVIOR TEAM
8:00a
BFLP
8:00a
ELL After School Theater Club Grade 2-3 room 208
8:00a
Kodu -- Mark McDonald -- Library Foyer
8:00a
MEC Training
8:00a
Orchestra (stage)
8:00a
PTA in P-2
8:00a
Spain Historical Play/Re-enactment
8:30a
330A-B CURRICULUM AND INST SUPPORT MEETING
9:00a
200A BUSINESS PLUS (IFAS)
9:00a
AP PHOTO
9:05a
Math Group - Samantha Early -- stage
9:30a
Book Room - Samantha Early --Tutorial 221
11:00a
RAINIER EDUCATION CONNECTIONS
11:00a
vibes -- Becky -- Book Room -- mentor
12:00p
BAKER FOR THE KIDS
1:00p
250A DAC
1:00p
Boys & Girls Club Project Learn
1:30p
200 ALL FINANCE STAFF MEETING
2:30p
200A SPECIAL EDUC
2:30p
ASB - Knowledge Bowl Club
2:30p
Board Game Club
2:30p
Chess Club: Kingco League Tournaments
2:30p
Coding Club (Room 2101)
2:30p
Dolphin Club (stage)
2:30p
PE Class Extension
2:30p
PTA Lego Space Explorer
2:30p
STEM Afterschool Programs
2:30p
Spanish Story Time
2:35p
Service Team
2:45p
Teppner (conference room)
3:00p
After School Care -- 1/2 gym multi-purpose -
3:00p
After School Care -- 1/2 gym stage side
3:00p
NJHS meeting
3:00p
OLYMPIC IEP WORKSHOPS
3:00p
Robotics Team
3:05p
ASB - Science Club
3:15p
ASB - Math Club
3:15p
Auditions
3:15p
CHEER PRACTICE - COMMONS
3:30p
1st gr Daisies
3:30p
330A-B SCHOOL NURSE MEETING
3:30p
Bellevue Boys Lacrosse
3:30p
ELL After School Club grade 1 Room 208
3:30p
Early Learning - Gym
3:30p
Musical Minds Piano Keyboard Club
3:30p
Small Hands on Art - Drama
3:30p
Somerset Chess -- music portable
3:30p
Somerset Chess Club -- music portable
3:30p
Tambores
3:30p
Winter Sports
3:50p
Math Competition
4:00p
Girl SCouts
4:00p
Robotics
4:15p
Puesta Del Sol Girls Scout
4:30p
200 SEIU 925/AISP GENERAL MEMBERSHIP MTG
4:30p
Prime Factor Math Circle - 2701 & 2702
4:30p
Small Hands on Art - Theater
4:45p
BBGC Basketball
5:00p
BBG club -- 1/2 gym pe side
5:00p
Bellevue Youth Soccer
5:00p
GYM USE: Newport Boy's Select
5:00p
Girls Lacrosse - Conditioning
5:00p
Odle Drama and Dance
5:15p
Local Hoops - Gym
5:30p
NW Volleyball
5:30p
NW Volleyball
5:30p
Newport Select Boys Basketball (full gym)
5:30p
Newport girls select Basketball
5:45p
Bellevue Youth symphony
6:00p
BBG - BB -- Kevan Brooks --- 1/2 gym pe side
6:00p
BYSO Rehearsals
6:00p
Bellevue Wolverines Girls Lacrosse - Room 1101
6:00p
Boys and Girls Club-Basketball Practice
6:00p
YMCA Basketball
6:15p
Bellevue Youth Symphony Orchestra Practice
6:15p
Girl Scouts -- Joann Oshima --- 202
6:30p
6th gr Cadettes
6:30p
Emerald City Basketball
6:30p
IHS Booster Exec. Com. and General Meeting
6:30p
PTSA/STEPS Meeting
7:00p
Adult/Student Book Club
7:00p
BBG - Julie Chopra -- 3rd grade girls bb - 1/2 gym pe side
7:00p
GYM USE: Newport Girl's Select
7:00p
Newport Select Boys Basketball (full gym)
7:00p
TaiChi
13
Set con. up stage half
6:30a
FBA
7:30a
200 RIGHT RESPONSE ADVANCED TR
7:30a
BAKER NEW PRINCIPAL MEETING
7:30a
MEC Training
8:00a
4th Grade Marimba
8:00a
250A ENGLISH/LA LEADERSHIP TEAM
8:00a
BFLP
8:00a
MEC Training
8:00a
PTA in P-2
8:00a
Spanish Dancing
8:10a
choir -- portable
8:30a
200A SUBSTITUTE ORIENTATION
9:00a
AP PHOTO
9:00a
RAINIER PRINCIPAL MEETING
10:00a
BAKER EQUITY FOR CHILDREN COLLABORATIVE
10:00a
OLYMPIC BSF CORE STRATEGY MEETING
11:30a
OLYMPIC MS SEL ADOPTION COMM
11:35a
Running club -- field
12:20p
Big buddy Lunch
12:30p
BAKER EQUITY TRAINING
1:00p
Boys & Girls Club Project Learn
1:00p
RAINIER MANAGERS TRAINING
1:00p
Robotics Team
2:30p
ASB - Chess Club
2:30p
Choir - Music Room
2:30p
Dolphin Club (stage)
2:30p
ELL Reading Club (2205)
2:30p
French (Room 1103)
2:30p
PTA Camp Kindness Counts
2:30p
Spanish (Room 1106)
2:35p
Spanish & Mandarin
2:40p
Dolphin Choir Practice (Rm #1303)
2:45p
Goldsmith (conference room)
3:00p
200A BSF MEETING
3:00p
After School Care --- stage side gym -- 1/2
3:00p
Art For Kids School
3:00p
Cocoa and Cram - 1707, 1708, 1710
3:00p
Tarzan Re-Auditions
3:05p
Extended Tutorial
3:15p
CHEER PRACTICE - COMMONS
3:30p
After School Care -- Stacia Hansford- 1/2 gym--pe side
3:30p
Chess4Life - Room 144 & 145
3:30p
Early Learning - Gym
3:30p
Grade 2-4 Robotics Room 121
3:30p
Gym-Robotics Club
3:30p
K-1 Robotics room 123
3:30p
Kid Yoga
3:30p
Library-Math Class
3:30p
Odle Drama and Dance Performance
3:30p
Orchestra Tutorial
3:30p
P-3 Band Tutorial
3:30p
Winter Sports
3:45p
BAKER SPEC EDUC STUDY IMPLEMENTATION
3:45p
RAINIER SPECIAL EDUC STUDY IMPLEMENTATION TEAM
4:00p
Emerald City Pioneer Swish (ECPS) Youth Basketball
4:00p
RAINIER EQUITY TRAINING
4:00p
SWERVE Tu/Th Classroom 2709
4:00p
satellite Club
4:30p
Prime Factor Math Circle - 2701 & 2702
4:45p
BBGC Basketball
5:00p
GYM USE: Bellevue Girl's Select
5:30p
200 ELP PROFESSIONAL DEVELOPMENT
5:30p
Interlake Boys Youth Bball
5:30p
Julie Chopra -- 1/2 gym pe side
5:30p
Newport Boys Select basketball
5:30p
Newport Girls Basketball (full gym)
6:00p
Boys and Girls Club-Basketball Practice
6:00p
Library-PTA International Fest Mtg
6:00p
Mindful Parenting Workshop
6:00p
Totem Hoops - Torry Taylor - Gym
6:00p
YMCA basketball
6:30p
BBG- Elizabeth Aul -- 1/2 gym pe side
6:30p
Cannon Kyte/Book Club Girls (library)
6:30p
Cub Scouts - Troop 634
6:30p
SHS Showcase
6:30p
Scout Troop 626
6:30p
boys scout troop626
7:00p
BBGC Basketball
7:00p
Newport Girls Basketball (full gym)
7:00p
Odle Orchestra Concert
7:00p
PTSA General Meeting
7:00p
Totem Hoops
7:00p
Wolverine Wrestling Club
7:30p
Friends of Hoop
14
Set con. up stage half
6:30a
FBA
7:00a
EOC Testing
7:15a
Safe & Civil Team Mtg (conference room)
7:30a
Choir for 3rd-5th Graders
7:45a
ELL reading club --- Pam Moffat, Meghan O'Hare- 210
8:00a
3/4/5 Choir
8:00a
330A-B GIFTED PROG DEVELOPER MEETING
8:00a
BAKER CABINET EQUITY TRAINING
8:00a
BFLP
8:00a
EOC Algebra Exam
8:00a
Gym-Small Hands on Art
8:15a
Principal Coffee
8:30a
200A CABINET
9:00a
200 SUBSTITIUTE ORIENATION
9:00a
200A MSP PARENT APPOINTMENT
9:00a
250A BSD AND EP
9:00a
AP PHOTO
9:15a
Toymaker -- 2nd Grade -- 1/2 gym stage side
10:35a
Martin Luther King, Jr. Assembly
11:00a
250A COMMITTMENT TO THE COMMUNITY
11:00a
Boys & Girls Club Project Learn
12:00p
250A PROF DEV PD PLACE
12:00p
BAKER FOR THE KIDS
12:05p
Dolphin Club (stage)
12:05p
PTA Kodu
12:05p
PTA Snap Circuits
12:10p
Chess Club (Room 1107 & 1103)
12:10p
Global Reading Challenge
12:15p
Clay Animation Network (CAN)
12:15p
Preseason Baseball Meeting
12:30p
STaff Lunches by PTSA
1:00p
After School Care -- 1/2 gym stage side- Stacia Hansford
1:00p
Chess4Life
1:00p
ELP Program
1:05p
3rd gr girl scouts
1:10p
After School Care -- 1/2 gym side -- Stacia Hansford
1:10p
Homework Club -- Pam Moffat -- 1/2 gym stage side
1:10p
Tutorial room --- Math Adventure --- 121
1:10p
math group -- Eric's mom --- foyer downstairs
1:15p
5th grade Math Club
1:15p
STAFF MEETING PD - Library
1:30p
Bellevue Boys Lacrosse
1:30p
Girls Lacrosse - Conditioning
1:30p
Staff Meeting
1:30p
Tillicum Prof Dev
2:00p
Robotics
3:00p
Odle Drama and Dance
3:00p
Robotics Team
3:00p
Tarzan Re-Auditions
3:30p
Bellevue Boys Lacrosse
3:30p
Early Learning - Gym
3:30p
Winter Sports
4:00p
200A SPECIAL EDUC
4:30p
Prime Factor Math Circle - 2701 & 2702
4:45p
BBGC Basketball
5:00p
200 ELP PROF DEVELOPMENT
5:30p
Boys & Girls Clubs of Bellevue
5:30p
Local Hoops
5:30p
Newport Select Boys Basketball (full gym)
5:45p
Kempo Karate/Cafe
6:00p
Boys Swim Pasta Feed -- Room 1708
6:00p
Boys and Girls Club-Basketball Practice
6:00p
Cub Scout Pack Meetings
6:00p
Interlake Boys Basketball Practice
6:00p
Northwest Volleyball
6:00p
Parent Education
6:00p
YMCA Basketball
6:30p
PAGE College Night
6:30p
Puma Family Night
6:45p
cub scouts --parent meeting -- staff room
7:00p
5th Grade Information Night (NO IPAC USE!)
7:00p
Boy Scouts Troop 662
7:00p
IMPA Board Meetings
7:00p
Interlake Girls Select BBall
7:00p
Newport Select Boys Basketball (full gym)
7:00p
Totem Hoops
7:30p
Totem Hoops
15
FT - 3rd grade
Set con. up stage half
6:30a
FBA
7:00a
EOC Testing
7:00a
Iyer (conference room)
7:30a
BAKER CASE LOAD COMM
7:30a
RAINIER RIGHT RESPONSE ADVANCED TR
7:45a
Math Olympiad Graders
7:45a
Math Olympiad Practice
7:50a
PTA- Math Club (4th gr)
8:00a
200 ACTION TEAM MEETING
8:00a
250A ENGLISH/LA LEADERSHIP TEAM
8:00a
BFLP
8:00a
Chilean song and dance
8:00a
ELL After School Theatre Club Grade 4-5 Room 228
8:00a
EOC Geometry
8:00a
Howie McOmber --- stage
8:00a
Kodu -- Mark McDonald -- Library Foyer
8:00a
Middle School Jazz Festival
8:00a
Orchestra (stage)
8:00a
PTA in P-2
8:10a
choir -- portable
8:30a
3rd Grade In house field trip
9:00a
200A POST UTILITIES
9:00a
AP PHOTO
9:30a
Book Room - Samantha Early --Tutorial 221
11:00a
330A-B EQUITY DEPT
11:00a
FT - 5th gade
12:30p
Girl Scouts - 42357 Jennifer Andress
1:00p
Boys & Girls Club Project Learn
1:30p
200A INSTR TEAM MEETING
1:30p
250A FINANCE
2:25p
PTA Yearbook Club
2:30p
ASB - Chess Club
2:30p
Choir
2:30p
Choir - Music Room
2:30p
Dolphin Club (stage)
2:30p
ELL Reading Club (1107)
2:30p
ELL Reading Club (2205)
2:30p
French (Room 1103)
2:30p
PTA Active Kids Club
2:30p
Spanish (Room 1106)
2:30p
ptsa -- auction meeting --- bookroom -- main floor
2:35p
Spanish & Mandarin
2:40p
Dolphin Choir Practice (Rm #1303)
3:00p
After School Care -- 1/2 gym -multi-purpose
3:00p
Assembly Set Up
3:00p
COCOA & CRAM
3:00p
Cocoa and Cram - 1707, 1708, 1710
3:00p
Robotics Team
3:05p
Extended Tutorial
3:15p
CHEER PRACTICE - COMMONS
3:15p
Girls Badminton meeting
3:30p
After School Care -- Stacia Hansford- 1/2 gym--pe side
3:30p
Coed Volleyball Game
3:30p
Early Learning - Gym
3:30p
Girls Lacrosse - Conditioning
3:30p
Gym-Robotics Club
3:30p
Library-Tech Ventures Kids-PTA program
3:30p
Math Adventure --- tutorial room --- 121
3:30p
Odle Drama and Dance
3:30p
Orchestra Tutorial
3:30p
Winter Sports
3:35p
ELL After School Theater Club Grade 4-5 Room 228
3:35p
ELL After School Theater Club grade 2-3 Room 208
4:00p
330A-B IEP MEETING
4:00p
SWERVE Tu/Th Classroom 2709
4:30p
Prime Factor Math Circle - 2701 & 2702
4:30p
Robotics
5:00p
BBG -- Basketball -- 1/2 gym pe side
5:00p
Bellevue Girls Select Basketball
5:00p
Bellevue Youth Soccer
5:00p
Boys & Girls Club Basketball Practice
5:00p
Local Hoops
5:15p
Local Hoops - Gym
5:30p
ECPS Basketball (full gym)
6:00p
Academic Night - English - Cafe
6:00p
Boys and Girls Club-Basketball Practice
6:00p
FOH
6:00p
RAINIER COMMUNITY FORUM/ANAPHYLAXIS PROC
6:00p
YMCA basketball
6:00p
Young Life
6:15p
cub scouts --- 1/2 gym stage side -- Wolf
6:30p
5th Grade Parent Open House
6:30p
200 LWDHS
6:30p
BU#01152015 5th grade parent information night
6:30p
Cannon/Kyte Book Club Boys (library)
6:30p
PTA General Membership Meeting
6:30p
RAINER SL PARENT NIGHT
7:00p
5th Grade Information Night (NO IPAC USE!)
7:00p
BBGC Basketball
7:00p
BHS Black Box
7:00p
Cub Scouts
7:00p
ECPS Basketball (full gym)
7:00p
Early Entrance to Kindergarten
7:00p
PTA meeting
7:00p
PTSA General Meeting
7:00p
PTSA Training by Bellevue Council
7:00p
Vocal Jazz Invitational
16
Set con. up stage half
4:15a
Math Olympiad --John J. -- tutorial 121
6:30a
FBA
7:00a
Tillicum Maintenance overview
7:30a
200 BSF BOARD OF TRUSTEES
7:30a
Choir for 3rd-5th Graders
7:30a
MLK Jr. Assembly bell schedule
7:30a
RAINER/BAKER CURRICULM MEETING
7:50a
Math Olympiad
8:00a
4th/5th gr Choir
8:00a
5th Grade Marimba
8:00a
250A EQUITY DEPT MEETING
8:00a
EOC Biology
8:00a
Martin Luther King Day Assembly
8:05a
Community Circle Assembly
8:05a
Martin Luther King Assembly
9:00a
200A MEETING WITH EASTSIDE PATHWAYS
9:00a
AP PHOTO
9:00a
Assembly - Assembly Schedule
9:00a
Robotics Team
9:30a
200 WABE
9:30a
200A HR STAFF MEETING
9:30a
Book Room - Samantha Early --Tutorial 221
10:00a
MLK Assembly
11:00a
250A SPEC ED DEPT
11:00a
330A-B GRAD ALLIANCE
11:30a
OLYMPIC 4TH GR STEM: MAGLEV
1:00p
Boys & Girls Club Project Learn
1:40p
MLK Assembly
2:00p
200A SPECIAL ED RECORDS MANAGEMENT
2:25p
PTA Dance - Gym
2:30p
Dolphin Club (stage)
2:30p
PTA Origami Club
3:00p
ASB - ESports Club
3:00p
After School Cae -- 1/2 gym multi-purpose room
3:05p
ASB - Anime Club
3:30p
Bellevue Boys Lacrosse
3:30p
Bomba
3:30p
Boys & Girls Basketball Quad Night vs Juanita
3:30p
Early Learning - Gym
3:30p
Math Club --- Mr. Brown -- 102
3:30p
Odle Drama and Dance Performance
3:30p
Speech and Debate Competition
3:30p
Winter Sports
3:40p
Somerset Math -- Mr. Brown --- 102
4:00p
200A SPRINGBOARD PROJECT
4:00p
Robotics
4:30p
After School Care -- 1/2 gym pe side
4:30p
Prime Factor Math Circle - 2701 & 2702
5:00p
GYM USE: Bellevue Youth Boys Basketball
5:20p
Korean School
5:30p
ECPS Basketball (full gym)
5:30p
NSBBC
5:30p
NW Volleyball
5:30p
NW Volleyball
5:30p
Potluck -- Mr. Brown -- 1/2 gym stage side
5:45p
Kempo Karate/Cafe
6:00p
Boys and Girls Club-Basketball Practice
6:30p
PTA Movie Night
7:00p
BHS Black Box
7:00p
ECPS Basketball (full gym)
7:00p
GYM USE: Newport Girl's Select
7:00p
Volleyball --- Mr. Brown -- 1/2 gym pe side
17
Auburn-Riverside Jazz Festival
Jazz Band at Auburn Riverside Jazz Festival
Set con. up stage half
7:00a
Bellevue Ski School
7:00a
Speech & Debate Competition
7:45a
ASB - Robotics
8:00a
FOH Tournament
8:00a
Wolverine Wrestling Club
8:30a
Tzu Chi Academy
10:30a
200 IUOE
1:00p
FOH Seattle
2:00p
Redmond Tamil School
3:30p
P-3 Band Tutorial
4:00p
Vedic Cultural Center
7:00p
Knights in Vienna